Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

İKTİDAR AŞKI: YA BENİMSİN YA DA KARA TOPRAĞIN!

 

Erkek egemen eril kültür, ne yazık ki kadını kendisiyle eşit haklara sahip bir insan olarak değil, malik olunan bir eşya gibi görür:

Kıskanması ve kıskançlıktan dolayı şiddete başvurması, aşktan, sevgiden değil, mülkiyet duygusundan ve bu duygunun zedelenmesinden kaynaklanır!

* * *

Son zamanlarda artan kadın cinayetlerinin arkasında, "bencil, benmerkezci, ilkel, erkek egemen, eril, feodal kültür" yatmaktadır:

Bu kültür kadını erkekle eşit haklara sahip, bağımsız ve özgür bir kişilik olarak değil, erkeğe ait olan bir mal gibi görür!

Son günlerdeki kadın cinayeti kurbanlarının arasında, ayrılmak isteyen eşin veya barışmak isteğini reddeden eşin/nişanlının/sevgilinin çoğunlukta olduğu gerçeği, özellikle dikkat çekmektedir.

Ne yazık ki, kadınları öldüren katiller, bu hunharca cinayetlerini, ya kurbanlarına karşı duydukları aşka, aşırı sevgiye, ya da kendilerine yapılan ihanet söylentilerine dayandırmaktadırlar.

Büyük bir üzüntüyle kaydetmeliyim ki, bu katilleri yargılayan mahkemeler de, bu canileri, duruşmalar sırasında takım elbise giydikleri, kravat taktıkları, terbiyeli davrandıkları ve pişman olduklarını söyledikleri için, "hafifletici sebeplerden" yararlandırmaktadırlar.

Çünkü Türkiye toplum olarak, hâlâ "bencil, benmerkezci, ilkel, erkek egemen, eril, feodal kültür"ün pençesinden kurtulamamıştır!

* * *

Ne yazık ki, "Din-Tarım Devrimi Aşaması"nda patinaj yapan, bir türlü çağdaş, demokratik, özgürlükçü "Kentsel Endüstriyel Aşama"ya bütünüyle ulaşamamış toplumlarda, siyasal iktidarlar da bu "bencil, benmerkezci, ilkel, erkek egemen, eril, feodal kültür"ün ürünüdürler:

Bu nedenle de böyle toplumlardaki "iktidar aşkı", gerçek bir toplumsal sevgiden değil, devleti, toplumu, kendi malı gibi görmekten kaynaklanır...

Sonuç olarak da ilkel kültürün (utanmaz bir pervasızlıkla duyulan büyük aşka, büyük sevgiye dayadığı) "Ya benimsin ya da kara toprağın" anlayışı bu ülkelerdeki iktidarların da siyasal davranışı olarak belirginleşir:

Böyle gelişmemiş toplumlarda seçimle başa gelmiş olan yöneticiler seçmen desteğini yitirdiklerinde, "büyük iktidar aşklarını" "Ya benimsin ya da kara toprağın" diyerek dile getirirler!

Sonuçta, sadece kadın cinayetleri artmakla kalmaz...

Olay, "iktidar Dünyası"nın "Gerçek Dünya"yı katletmesine yönelik bir tam teşebbüsü haline dönüşür!


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional