Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

LİBYA MUTABAKATI: CHP NE DİYOR?

 

 

Dün Cumhuriyet'te Mehmet Ali Güller'in "Trablus Mutabakatı" üzerine güzel bir çözümleme yazısı vardı.

Güller yazısında, imzalanan mutabakatın hem üçe bölünmüş Libya açısından sıkıntılarını, hem karasuları konusunda Yunanistan'la yaşanan sorunları hem de Suriye'nin Akdeniz'deki rolünü vurguluyordu.

Aynı konuda Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım'dan, "Türkiye-Libya mutabakat muhtırası yeniden düzenlenmelidir!" başlıklı bir mektup aldım.

Mektupta önemli iddialar var.

27 Kasım 2019'da İstanbul'da imzalanan Mutabakat Muhtırası'nın anlaşma haline getirilerek TBMM'nin onayına sunulmasının beklendiğini belirten Yalım'ın bu iddiaları hakkında CHP'nin Meclis'te ve kamuoyunun önünde ne tutum alacağı önemli.

* * *

Yalımın mektubu şöyle:

*Türkiye ile Libya arasındaki deniz sınırını belirleyen Muhtıra, mevcut haliyle TBMM onayına sunulursa, birçok sorunu da beraberinde getirecektir.

Çünkü anılan muhtırada belirtilen sınırların batısı, kuzeyi ve güneyinde bulunan 42 bin km2'lik Türk Kıta Sahanlığı, Yunanistan tarafından 2014 yılında parsellenerek satışa çıkarıldı.

*Lozan Antlaşması'nın 12. Maddesine göre Türk egemenliğinde kalan Gavdos, Gaidhouronisi ve Koufonisi adalarının karasuları ve kıta sahanlığına ait 13, 14, 15, 17, 18, 19 ve 20 numaralı parsellerini satışa çıkaran Yunanistan, satış duyurusunu 08 Ağustos 2014'te Yunan Resmi Gazetesi'nde, 13 Kasım 2014'te de Avrupa Birliği Resmi Gazetesi'nde yayınladı.

*Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti, söz konusu satış duyurusu ile ilgili olarak Yunanistan ve AB'ye itiraz etmedi, edemedi. Çünkü, karasuları ve kıta sahanlığı satışa çıkarılan 3 Türk Adası, 2004 yılında Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde Yunanistan tarafından işgal edildi.

*Mutabakat Muhtırası ile Girit Adası'nın etrafında bulunan 5 Türk Adası ile bu adalara ait 74.860 km2'lik Türk Kıta Sahanlığı Yunanistan'a terk edildi. Terk edilen ve Yunan işgali altında bulunan Gavdos Adası'ndaki Yunan Otelini, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un etstur şirketi pazarlıyor.

*Doğu Akdeniz'de yeni bir krizle muhatap olmamak için, 27 Kasım 2019 tarihli Türkiye-Libya Mutabakat Muhtırası, Lozan Antlaşması'nın 12. Maddesi esaslarına göre yeniden düzenlenmeli ve Libya ile Münhasır Ekonomik Bölge Sınırlandırma Anlaşması yapılmalıdır.

* * *

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım'ın bu iddiaları önemli.

Erdoğan/AKP iktidarının gerek iç, gerekse dış politika konularında şeffaf olmadığı malûm.

Kamuoyu, "kapalı kapılar ardındaki" görüşmeler hakkında bilgilendirilmelidir diye düşünüyorum.

Unutmayalım ki, her ülkedeki demokratik muhalefet ve muhalif görüşler, iktidarları, yabancı muhatapları karşısında daha güçlü kılar!

CHP, Libya Mutabakatı ve adaların karasuları konularında kendi tavrını net olarak belirlemeli ve kamuoyunun aydınlatılmasına da yardımcı olmalıdır.

  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional