Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar
   Emre Kongar Kitapların Listesi
   Green Bullet Remzi Kitabevi

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar

  Green BulletAydınlanma
  Green BulletBavul Dergi
  Green BulletMedya Notu
  Green BulletRemzi Kitap Gazetesi

Kitap Söyleşileri

  Green BulletNUTUK
  Green Bullet21. Yüzyılda Türkiye
  Green BulletABD'nin Siyasal İslam'la Dansı
  Green BulletBabam, Oğlum, Torunum
  Green BulletBen Müsteşarken
  Green BulletDemokrasimizle Yüzleşmek
  Green BulletHerkesten Bir Şey Öğrendim
  Green Bulletİçimizdeki Zalim
  Green BulletKızlarıma Mektuplar
  Green BulletTürk Toplumbilimcileri
  Green BulletYazarlar, Eleştiriler, Anılar
  Green BulletYozlaşan Medya ve Yozlaşan Türkçe

Yazılar

  Green BulletUyanan Ejderha: Çin
  Green BulletTrajikomik
  Green BulletKişisel - Genel

Emre Kongar Özgeçmiş Kısa Özgeçmiş

Emre Kongar CV Curriculum Vitae (in English)

Güncel Güncel Arşivi

www.kongar.org Ana Sayfaya Geri Dönüş


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

 

ENİS BERBEROĞLU VE GAZETECİLER
 

Geçenlerde CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Can Güleryüzlü ortak bir basın toplantısı düzenleyerek hapisteki gazeteciler hakkındaki eleştirilerini kamuoyu ile paylaştılar.

* * *

Çakırözer, Anayasa Mahkemesi'nin 414 gündür tutuklu olan İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun yaptığı başvuruya ret kararı vermesine tepki gösterdi:

Anayasa Mahkemesi'nin daha önce tutuklu Milletvekili Mustafa Balbay'ın 'siyasi ve temsil hakkını engellediği' yönünde verdiği kararı hatırlatarak, "AYM'nin Milletvekilimiz Enis Berberoğlu için verdiği 'açıkca dayanaktan yoksun' kararı daha önce tutuklu Mustafa Balbay hakkında verdiği karar ile tamamen çelişmektedir. Taban tabana zıt bir karardır. Bu karar AYM'nin kendisini inkarıdır ve tarafsızlığını da gölge düşürmektedir" dedi.

Karar ile Berberoğlu'nun Milletvekili olduğunun görmezden gelindiğinin de altını çizen Çakırözer, "Enis Berberoğlu yüzbinlerce yurttaşımızın oyunu alarak bu Meclis'e yeniden seçilmiştir. Berberoğlu derhal özgür bırakılmalı ve bu hukuk ayıbı ortadan kaldırılmalıdır" dedi.

Çakırözer, "Hapsedilmese bile ceza alan, hakkında ceza ve tazminat davaları açılan gazeteci sayısı son derece yüksek. Tazminat, hukuk ve ceza davaları ifade ve medya özgürlüğünü kısıtlayan uygulamalar. Bugün 144 gazeteci özgürlüğünden mahkum. 315 gazeteci binlerce yıl hapis istemiyle yargılanıyor. Gazeteciler İdris Sayılgan, İsminaz Temel, Kemal Özer ve Sıddık Damar bu gazetecilerden sadece bir kaçı. İfade ve basın özgürlüğünün önündeki engeller artık ortadan kaldırılmalı ve gazeteciliğe vurulan kelepçe açılmalıdır " dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin suçsuz ilan ettiği gazetecileri alt mahkemelerin rahatlıkla ömür boyu hapse ve tazminat cezalarına mahkum ettiğini de hatırlatan Çakırözer, "Gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan Anayasa Mahkemesi kararıyla tahliye edildi. Fakat Mehmet Altan'la aynı gün AYM'ye başvuran, dosyası aynı nitelikte olan ve hatta aynı TV programından dolayı suçlanan Nazlı Ilıcak'ın dosyası 1 yıl dokuz aydır hâlâ AYM'nin önünde beklemekte. Aynı davalarda aynı deliller üzerinden yargılanan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak için de aynı kararlar uygulanmalıdır" dedi.

* * *

Aynı toplantıda ÇGD Başkanı Güleryüzlü Gazeteciliğin özü itibariyle bir karşı duruş, gerçeklerin bilgisinin paylaşıldığı bir meslek olduğunu vurguladı:

" Geçmişte tek tek haberler sorunken şimdi yayın politikaları sorun haline gelmiştir. Okuyuculara yönelik saldırılar başlamıştır. Mahkemeler gazetecilere çifte standart uygulanmaktadır. Bizler bunu kabul etmiyoruz ve 'Gazeteciliğe dönük saldırılara karşı artık hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır' diyoruz" dedi.

* * *

Ülkemizin derin bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğu bugünlerde, bu krizin arkasında yatan etkenlerden birinin de Tek Adam Rejiminde, Hukuk Devleti'nin yıkılmış ve Adaletin yozlaşmış olmasından kaynaklandığını vurgulamalıyız.

Hukuk Devleti'ni ve Adalet'i yeniden tesis etmeye, Birinci ve İkinci Silivri Trajedilerindeki Haksızlık, Hukuksuzluk ve Adaletsizlikleri yine yargı yoluyla düzelterek başlayabiliriz.

DİREN HUKUK DEVLETİ...

DİREN BAĞIMSIZ VE EVRENSEL ADALET!


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 20 Mayıs 2019

Valid HTML 4.01 Transitional