Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

 

İÇERDEKİ HUKUKÇULAR
 

Geçen hafta, biri hapiste, biri sürgünde (birbirleriyle çok farklı konumlarda olan) iki yargıç öldü.

Dün, Cumhuriyet’te hapisteki avukatlarla ilgili çok önemli bir haber yayınlandı. (“Avukatların aileleri isyan etti: Suçlanma gerekçelerini bile bilmeden tutuklular”)

* * *

“İkinci Silivri Trajedisi” bağlamında, pek çok hukukçu hapiste:

Bunların bir bölümü, Türkiye’ye “Birinci Silivri Trajedisini” yaşatan, AKP iktidarıyla birlikte ülkeyi çökerten, sivil ve askeri bürokrasiyi mahveden, üniversiteyi dağıtan, medyayı baskılayan, hak, hukuk, adalet ve yasa tanımayan, insanların hayatlarını karartan, vicdanlarını satmış olan FETÖcü savcı ve yargıçlar.

Bir bölümü ise, etnik veya ideolojik, ama esas olarak siyasal/demokratik nedenlerle AKP iktidarına muhalefet eden, hakka, hukuka, adalete, yasalarasaygılı, üstelik başkalarının hayatlarını da karartmamış olan avukatlar.

* * *

Hukukçu değilim; hukuk dünyasını, bu dünyanın mensuplarını yakından tanımam.

“İkinci Silivri Trajedisi” bağlamında hapse atılan herkesi de elbette tanımıyorum...

Bütün suçlamaları, göz altıları, soruşturmaları, davaları da izlemedim, tamamını bilmiyorum...

Dolayısıyla yukarda, vicdanını satmış savcı ve yargıçlar ile hakka, hukuka saygılı, muhalif avukatlar olarak kabaca iki gruba ayırdığım hapisteki hukukçular arasında, hem her iki gruba da girmeyenler, hem vicdanını satmamış savcı ve yargıçlar, hem de başkalarının hayatlarını hukuka aykırı olarak karartmışsuçlu avukatlar olabilir.

* * *

1) İzleyebildiğim, anlayabildiğim kadarıyla, hapisteki savcı ve yargıçlar, “Birinci Silivri Trajedisi” döneminde yaptıkları haksızlıklar, hukuksuzluklar ve adaletsizlikler dolayısıyla değil, FethullahGülen Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması ile olan ilişkileri nedeniyle tutuklandılar.

Bence bu hukukçuları soyut “ilişki” iddialarıyla değil, somut, hukuka, adalete, yasalara aykırı “icraat” suçlamalarıyla yargılamak gerekir.

Çünkü aralarında, küçük bir ihtimalle de olsa, FETÖ/PDY ile ilişkili görünmekle birlikte, tutum ve davranış olarak hukuka, adalete, yasalara aykırı icraat yapmamış olanlar bulunabilir.

2) Hukuka, adalete ve yasalara aykırı icraatı olmayan, sadece iktidara muhalif oldukları ya da bazı sanıkları savundukları için hapse atılmış olan avukatlara gelince; bunların derhal serbest bırakılmaları ve yargılanmalarının tutuksuz olarak yapılmaları gerekir.

3) Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay’ın ise derhal salıverilmesi gerekir.

Çünkü kendisi, onu yargılayan mahkeme başkanı olan yargıcın ifadesiyle “Gemi Kaptanı” değildir; yargılanmak üzere, hapse gireceğini bile bile yurt dışından gelip teslim olan, yani evrensel hakka, hukuka, adalete, ülkesinin geleceğine, demokrasiye güvenen, inananbir avukattır.

* * *

Bu yazıdaki sınıflama, saptama ve önerilerimde, yer darlığından kaynaklanan eksiklikler varsa, (ki mutlaka vardır) hapisteki hukukçulardan özür dilerim:

Bu yazıyı onları üzmek için değil, (suçlu olanlar da dahil) onlara yapılabilecek olan (ya da yapılan) haksızlık ve hukuksuzluklarıkamuoyunun dikkatine sunmak için yazdım.

YAŞASIN HUKUK DEVLETİ...

YAŞASIN ADALET...

YAŞASIN DEMOKRASİ!


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional