Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

 

VESAYET SAVAŞLARINDAN VEKALET SAVAŞLARINA
 

İktidar güçsüzleştikçe sertleşiyor, sertleştikçe güçsüzleşiyor, güçsüzleştikçe daha çok sertleşiyor ve bu kısır döngü cezaevlerini gittikçe kalabalıklaştırıyor:

Bilmiyorum, zaman zaman cezaevlerine girmesi yasaklanan Cumhuriyet gazetesi mahkûm ve tutuklular tarafından okunabiliyor mu?

* * *

Bugün onlardan birinin, hatta belki de şu anda içerde yatanlardan birinin ya da birkaçının, haksız yere hapse yolladığı ve yıllarca parmaklıkların arkasında yatırdığı bir eski mahkûm/askerin bir kitabından bazı alıntılar yapacağım.

Bu alıntıları yaparken, bu satırları okuyanların "keser döner sap döner gün gelir hesap döner" özlü sözünü anımsamalarını ve haksız hukuksuz, adaletsiz bir biçimde hapsedilenleri unutmadığımızı bilmelerini istiyorum.

* * *

Ahmet Yavuz 'un Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayınlanan "VESAYET SAVAŞLARI: İleri Demokrasi Hayalinden Darbe Gerçeğine" adlı kitabı hem Türkiye'deki "Vesayet Savaşlarına" hem de "Suriye'deki "Vekalet Savaşlarına" ışık tutuyor.

Önce "Vesayet savaşları" konusunda yazdıklarına bakalım:

"Askeri vesayet dış destekli olarak yürütülen kirli bir savaşla ortadan kaldırılmıştır.

Bunun için atılan ilk adım ordumuzun itibarsızlaştırılması olmuştur. Bu maksatla medyada yapılan yayınlar etkili olmuş, TSK vazifesini yapamayan bir ordu durumuna düşürülmüştür.

Bu süreçte hukuk maşa olarak kullanılarak, TSK'nın onurlu mensupları mahkemelerde, cezaevlerinde süründürülmüştür.

Tüm bunlar, demokrasi geleceği vaadiyle ve müthiş bir algı operasyonuyla yapılmış, toplumsal destek sağlanmıştır.

Bir dönemin hesabı masum insanlar üzerinden sorulmuş ve açık hukuksuzluklar yanında ahlâk da ayaklar altına alınmıştır.

Bu noktaya iktidarın ve komuta heyetinin ortak hatalarıyla gelinmiştir. " (s.255)

Bu satırları, alıntı yaptığım kitabın yazarı Ahmet Yavuz'u haksız ve hukuksuz bir biçimde hapse yollayanlar da okuyorlarsa bilsinler ki onların da adil bir biçimde yargılanmalarını istiyorum.

Zaten daha o zaman bu haksızlık ve hukuksuzlukları, bütün uyarılara rağmen yaparlarken bile, "Adalet bir gün size de lâzım olacak, o zaman da yine ben sizin adil yargılanmanız için haklarınızı savunacağım" demiştim.

* * *

Şimdi gelelim kitabın "Vekalet Savaşları" bölümüne.

Bu bölümde, Yavuz, Suriye savaşına girmemizin gerekçeleri olarak sıralanan nedenleri tek tek saydıktan sonra şöyle devam ediyor:

"Bunlar gerçek olsa dahi rejimin iç dinamikleriyle değişmesi dışında bir tercihte bulunma hakkına sahip miyiz?

Bu durumda olan tek ülke Suriye midir?

Bizim içendeki kavgaya müdahil olma hakkımız var mı? " (s.145)

Suriye savaşının temelinde "AKP iktidarının Cumhuriyet politikalarıyla hiç barışık olamamasının" yattığını vurgulayan Yavuz, "Bu iç politika aynıyla dış politikaya yansıdı" diye devam ediyor. (s.165)

* * *

VESAYET SAVAŞLARI Erdoğan/AKP iktidarı dönemini değerlendirmek isteyenlerin mutlaka okumaları gereken, tarihe tanıklık eden bir kitap.

Bakalım bugün, haklı ya da haksız nedenlerle içerde yatanlardan gelecekte ne ürünler çıkacak?

Sanıyorum Erdoğan/AKP iktidarı, aynen FETÖ ile işbirliği halinde gerçekleştirdiği Birinci Silivri Trajedisi döneminde yaptığı haksızlık ve hukuksuzluklar gibi, bugün de, bilerek, Türkiye'nin sadece bugünkü değil, gelecekteki siyasal istikrarını da dinamitliyor.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional