Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

 

GARİP İLİŞKİLER
 

Erdoğan/AKP iktidarı ile Gülen Cemaati arasındaki ittifak bozulunca, Türkiye'de siyaset çok hızlı değişmeye başladı:

15 Temmuz Kalkışması sonrası, 20 Temmuz Post Mortem Darbe Dönemi başladı.

* * *

Erdoğan/AKP iktidarı bu yeni dönemde, eskiden başlattığı iki savaşı tırmandırdı:

Birinci olarak "Seni Başkan yaptırmayacağız" çıkışından sonra devrilen "Barış Süreci" masasının arkasından yeniden başlatılan PKK savaşını yoğunlaştırdı.

İkinci olarak 17-25 Aralık 2013 soruşturmalarından sonra bozulan ittifak çerçevesinde sürdürülen FETÖ savaşını, yüzbin dolayında kişiyi etkileyecek biçimde derinleştirdi.

Bir yandan PKK, öte yandan FETÖ, temizlik için kullanılan iki eksen...

Ama bu arada, her iki terör örgütüyle de ilişkisi olmayan pek çok insan da ya işten atılarak, veya hapsedilerek mağdur ediliyor.

Bunların arasında, benim özellikle üzerlerinde durduğum, çok sayıda, yazı yazmaktan, fikir söylemekten, bildiri imzalamaktan başka eylemi olmayan, ünlü, ünsüz, akademisyen ve gazeteci-yazar da var.

Şaka gibi ama, önce temizlik için komisyonlar kuruldu, sonra bunların hatalarını düzeltmek için başka komisyonlar oluşturuldu; şimdi ikisi de birlikte çalışıyor olmalı.

* * *

Bugün özellikle üzerinde durmak istediğim konu, bu Post Mortem Darbe döneminde yapılan uygulamalardaki haksızlıkları, tutarsızlıkları, adalet ve demokrasi adına eleştirenlere yöneltilen saldırılar ve bunların kaynağı:

Bir süredir, Perinçek/Vatan Partisi/Aydınlık grubunun, Erdoğan/AKP iktidarına, PKK ve FETÖ ile savaşıyor diye destek verdiği, hatta aralarında bir ittifak oluşturulduğu söyleniyordu.

Geçen gün İsmail Saymaz'ın attığı bir tvit bu durumun dışa vurumuydu:

Bilindiği gibi FETÖ soruşturmasında kullanılan bir kaç ölçütten biri Bank Asya'daki hesaplar.

Saymaz , bu bankada 100 lira tasarruf hesabı olanların bile açığa alındığını ama milyonlarca dolar kredi çekenlere dokunulmadığı hakkında bir eleştiride bulunmuştu.

Bu eleştiri sonrasında @ismailsaymaz kimlikli hesabından 14.09.2016 tarihinde saat 14:08'de attığı, 3.167 kez beğenilen ve 1.468 kez tekrar tvitlenen mesaj şu:

"bankasya'dan yalı kredisi çekeni eleştiriyoruz, aydınlık muhabirinden ses geliyor; nasıl bir düzenek bu."

* * *

Aslında tarih içinde çizdiği sert ve garip zigzaglardan sonra kendini bugün "Atatürkçü" diye tanımladığı için, Aydınlak grubunun siyasal iktidarla ittifak oluşturması, İkinci Cumhuriyetçilerin ve Cemaatçilerin Erdoğan/AKP iktidarına yönelttikleri eleştirilerde hiç de haklı olmayan bir ölçütü kullanmalarına da yol açıyor:

AKP'nin otoriter uygulamalarını eleştirirken, "Kemalist" oldu diyerek hem Cumhuriyetin kuruluş dönemini hem de siyasal iktidarı hedef alıp, kendilerince, bir taşla iki kuş vuruyorlar!

Oysa AKP'nin Kemalist filan olduğu yok...

15 Temmuz Kalkışmasını bahane edip, tüm karşıtlarını susturmakla meşgul.

AKP'yi bugünkü gücüne taşıyan Cemaatçilerle İkinci Cumhuriyetçiler, iktidarı, Atatürk (Kemalizm) ve ordu üzerinden eleştirerek kendilerini akladıklarını sanıyorlar...

Bugün onları doğru dürüst yargılamadan apar topar hapse atan siyasal iktidarı kendilerinin ürettiğini, geçmişte yaptıkları bütün haksızlık ve hukuksuzlukları da onların siyasal gücünü kullanarak uygulayabildikleri unutuyorlar.

Hem Erdoğan/AKP iktidarı hem de ikinci Cumhuriyetçiler ve Cemaatçiler, kamuoyunu da belleksiz sanıyorlar galiba!


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional