Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

 

SEÇİLMİŞLİĞİN SINIRLARI
 

"Seçilmiş olmak, size sınırsız devlet, millet aleyhinde tasarruf yetkisini vermez. Çalışma alanın neyse, bu alan içerisinde çalışacaksın."

Hemen açıklamalıyım ki, bu ifade benim değil:

Bunları, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı'nın ikinci günü olan 13 Eylül 2016 tarihinde, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "79 Milyon bir bayrak altında bayramınız mübarek olsun" etkinliğinde yaptığı konuşmada, görevden alınan ve yerlerine kayyım atanan belediye başkanları bağlamında söyledi.

Demek ki neymiş?

Seçilmiş olanlar:

1) Sınırsız bir biçimde devlet ve millet aleyhinde işler yapamazlarmış.

2) Çalışma alanı dışına çıkamazlarmış.

* * *

Elbette birinci ölçütteki "sınırsız" sözcüğü, seçilmiş olanların "sınırlı" bir biçimde devlet ve millet aleyhine tasarruf yapabilirler anlamını taşımıyor...

Devlet ve millet aleyhinde tasarruflarda bulananların yetki alanlarının "sınırsız" olmadığını, "sınırlı olduğunu" vurgulamak için kullanılmış bir sözcük.

* * *

Seçilmişlerin sınırlarını belirleyen birinci ölçütteki asıl sorun "devlet, millet aleyhinde" tanımından kaynaklanıyor:

Elbette, terör, cinayet, soygun, rüşvet, yolsuzluk gibi sadece yasalara değil, toplumun tümüne karşı olan eylemler bu tanımın içine rahatlıkla girebilir:

Hiç kimse, seçilmiş olduğu için, terör eylemi yapmaya, cinayet işlemeye, soygun yapmaya, rüşvet almaya, yolsuzluk yapmaya hak kazanmaz!

İş, iç ve dış politika sorunlarına gelince "devlet ve millet aleyhine" ölçütü birdenbire çok tartışmalı bir nitelik kazanıyor:

Somut örneklerden sadece bir tekinin üzerinden tartışırsak; örneğin, komşulardaki iç savaşa karışmak "devlet ve millet aleyhine işler" arasına girer mi girmez mi?

Amacım bu yazıda sadece "seçilmişlerin sınırları" konusunu irdelemek olduğu için bu dış soruna girmiyor, sadece bu birinci ölçütün iç ve dış siyaset alanlarında çok "tartışmalı" olduğuna işaret etmekle yetiniyorum.

* * *

Seçilmişlerin sınırlarını belirleyen ikinci ölçüt ise çok net: "Çalışma alanı".

Seçilmişlerin görev ve yetkileri, yani çalışma alanları, cumhurbaşkanlarından belediye başkanlarına kadar, anayasa ve yasalar tarafından belirlenir...

Bunlara uyup uymadıkları da yargı tarafından denetlenir!

Dolayısıyla, bir cumhurbaşkanı da, bir milletvekili de, bir belediye başkanı da, kurallarına göre seçildiği anayasanın ve yasaların tanımladığı sınırlar içinde kalmak zorunda.

* * *

Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylediğine göre, "devlet, millet aleyhine iş yapan" ya da "çalışma alanı dışına çıkan" seçilmişler "Bal gibi de görevden alınır!"

Bu sözlere yürekten katılıyor ve sadece belediye başkanlarının değil, başta cumhurbaşkanı olmak üzere, milletvekilleri ve muhtarlar da dahil, bütün "seçilmişlerin", bugüne kadarki eylem ve söylemlerinin bu iki ölçüte göre değerlendirilmelerinin gerekli olduğunu düşünüyorum.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 17 Haziran 2024

Valid HTML 4.01 Transitional