Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

 

HİTLER ÜZERİNDEN YALAN!
 

Sevgili okurlarım, yaklaşık bir yıl önce, Tarihimizle Yüzleşmek adlı kitabıma, yayınından 10 yıl sonra yeni ilaveler yapmaya karar verdim...

1915 Tehcirinin 100'üncü yılı dolayısıyla yeniden alevlenen Ermeni Sorunu, ele alacağım konuların en başına gelip yerleşmişti.

Tam bu sırada Doğu Perinçek'in İsviçre'ye karşı kazandığı zafer de ortaya çıkınca, kitabın ilk yayınlandığı biçimdeki Ermeni sorunu bölümüne hiç dokunmadan, arkaya yepyeni bir bölüm daha eklemek artık farz olmuştu.

Bugün, bu konuda, kitapta yazdığım küçük ama çok önemli bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.

* * *

Sevgili okurlarım, Hitler ve Yahudi Soykırımı konularındaki pek çok kitapta, Hitler'in Polonya'yı işgal ettiği gece yanındakilere "Ermenilerin yok edildiğini kim hatırlıyor ki" dediği iddia edilir.

Bu iddia, Chris Hedges'in "Savaş Bizi Anlamlandıran Güç" adlı, mutlaka okunması gereken çok güzel kitabında da, ne yazık ki tekrar edilmiş. (İstanbul, Paloma Yayınevi, 2014, s.114)

Kitabı çeviren Zülâl Kalkandelen değerli bir yazar ve araştırmacıdır:

Kitabı çevirirken karşılaştığı bu iddiayı da araştırmış ve doğru olmadığını belirleyerek gerçeği aynı sayfanın altına verdiği bir dip notta açıklamış.

Kalkandelen'in yazdığına göre İsrail'in önde gelen tarihçilerinden Tom Segev, Hitler'in bu sözü hiç söylemediğini, iddianın Nuremberg mahkemesindeki ifadeleri dünyaya duyuran Amerikalı gazeteci Louis Lochner'in yaptığı bir hatadan kaynaklandığını 18 Ekim 2007'de açıklamış.

Segev, Ha'aretz gazetesinde yayınlanan yazıda, Hitler'in Polonya'ya saldırmaya karar verdiğini açıkladığı gün söylediğini iddia ettiği sözleri, AP Ajansı'nın Nazi Almanyası'ndaki muhabiri Lochner'in Nuremberg duruşmalarındaki başsavcıya ilettiğini belirtiyor.

Başsavcı bu başvuru üzerine, konuyu tekrar araştırdığında, Hitler'in o gün yaptığı konuşmalarda o sözü hiç söylemediğini tespit etmiş ve tutanaklardan çıkarmış. Ancak yine de basına o şekliyle sızdırmış.

Kalkandelen, Segev'in makalesini okumak isteyenler için internetteki linkin adresini de veriyor: http://www.haaretz.com/weekend/magazine/mozart-and-the-armenian-genocide-1.231328

* * *

Sevgili okurlarım bu örnekte de açıkça görüldüğü gibi, tarihsel gerçekler çoğu zaman, kasıtlı yaratılan bazı efsaneleri ve bu arada özellikle Ermeni Diasporasının ürettiği ve sürdürdüğü "Soykırım" tezine ilişkin iddiaları da çürütüyor.

Kitapta daha bunun gibi pek çok "doğru bilinen yanlışı" açıklamaya çalıştım.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional