Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

 

SUİKAST İDDİASI VE SORULAR...
 

Dün, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kim olduğu bilinmeyen Fuat Avni adlı bir Twitter hesabı arasındaki yakışıksız polemiği, bu polemiğin dayandığı iddiaları anlatmış ve yazımın sonunda dört soru sormuştum...

Sevgili okurlarım o yazıdaki açıklamaları ve soruları yeterli bulmamışlar ki aşağıdaki konulara dikkat çekmemi istediler:

 1. "Medyaya Erdoğan'a destek vermek için girdiğini" ifade etmiş olan bir iş adamına ait olan gazetelerde yayınlanan suikast iddiaları, Twitter üzerinden yapıldığı öne sürülen, gerçekliği tartışmalı yazışmalara dayalı. Yazışmaların belgesi olarak sunulan şeyler Twitter görüntüleri bile değil, daktilo ile yazılmış bazı kağıtlar.
   
 2. Belge diye yayınlanan metinlerden bazıları Twitter'ın 140 vuruş kuralını aşan sayıda, 150, 180 vuruşluk yazıları içeriyor. Bu teknik olarak olanaklı değil.
   
 3. Bu yazışmaların Twitter'ın Direkt Mesaj (DM) hizmeti üzerinden yapıldığı belirtiliyor. Direkt Mesaj haberleşmesi ancak birbirlerini izleyen hesaplar arasında olabilir. Oysa, birbiriyle yazıştığı iddia edilen bu hesaplar arasında böyle bir ilişki yok.
   
 4. İddia edilen diyaloglar, kişilerin kimliklerine ve kültürlerine uygun değil.
   
 5. Bu gazeteler, Fuat Avni hesabının Emre Uslu'ya ait olduğunu iddia etti. Oysa Erdoğan, konuşmasında hesabın kimliğinin belirlenemediğini kabul etti. Böylece iddiaları yalanlamış oldu.
   
 6. Erdoğan'ın meydan okumasında, Fuat Avni hesabından daha önce duyurulmayan, ancak iktidar yanlısı gazetelerde yayınlanan yazışmalarda görülen suikast iddiaları yer aldı. Erdoğan gazetelerdeki bu iddialara inanmakta ve onlara destek vermekte midir?
   
 7. CHP, MİT içinde sahte olarak hazırlandığını öne sürdüğü bu iddialardan Başbakan Davutoğlu'nun haberi olmadığını söylemiştir: Bunlardan kimin haberi vardır; eski MİT Müsteşarının bu konudaki rolü nedir; MİT bu iddialar hakkında ne demektedir?
   
 8. Polemiğin "Delikanlılık" üzerinden gitmesi, AKP iktidarının cinsiyet ayrımcılığını yansıttığı için ayrıca kınanmalıdır.

* * *

AKP'ye yakın medya tarafından ortaya atılmış olan Erdoğan'ın kızına suikast iddiası son derece ciddidir...

Gerçekse de gerçek değilse de, başka başka nedenlerle, ama her halde, alçakça bir planı yansıtmaktadır...

Gerçek mutlaka ortaya çıkarılmalıdır:

Bakalım AKP tarafından hallaç pamuğu gibi atılmış alan güvenlik güçleri ve yargı, bu sınavı başarıyla atlatabilecekler midir?


Kırklareli'nden arayan okurum Sayın Semiha Ö., adresinizi bildirmenizi rica ederim.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 10 Haziran 2024

Valid HTML 4.01 Transitional