Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

 

IŞİD, KOBANE VE SAVAŞ
 

IŞİD, bölgeyi kana bulayan, Halifeliği, Şeriatı ilan eden, kafa kesen, ciğer yiyen Sünni bir terör örgütü.

Kobane, Suriye'nin hemen Türkiye sınırında, Kürtlerin özerk yönetim kurdukları Rojova bölgesinde yer alan bir kent.

IŞİD, Kobene'yi kuşatmış, saldırıyor...

Türkiye şaşırmış durumda, savaş tezkeresi çıkarıyor; ama ne yapacağı, hedefi belli değil!

* * *

Bütün diktatörler savaştan medet umar:

Böylece, hem "eski güzel günler", "büyük ülke" hayallerini gerçekleştireceklerini ya da en azından halkı böyle kandıracaklarını umut eder...

Hem de "savaş hali" uygulamalarıyla, baskılarını arttırır ve "ihanet" suçlamalarıyla her türlü muhalefeti saf dışı bırakmaya çalışırlar.

* * *

AKP iktidarının sürdürdüğü, hak, hukuk, adalet, anayasa, demokrasi tanımaz, tutarsız, iç ve dış politikaları, en sonunda geldi, savaşa dayandı!

Güya bölgeyi kana bulayan IŞİD'e karşı olarak gündeme getirildiği söylenen savaş tezkeresi, bir yandan Kürtleri (ve dolayısıyla Türkiye'nin içinde bulunduğu öne sürülen "Barış sürecini") öte yandan Suriye ve Irak gibi komşu ülkeleri hedef alıyor.

Bunun, "restorasyon" diyerek Osmanlı özlemini açıkça dile getiren bir iktidar tarafından yapıldığını da bilelim.

* * *

Kılıçdaroğlu, tezkerenin IŞİD dışı hedeflere yöneldiğini, Türkiye'yi sonu belirsiz maceralara sürüklediğini belirterek karşı çıktı...

CHP milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Akif Hamzaçebi, iktidarın yıllardır Irak ve Suriye'nin iç işlerine karıştığını, bölgedeki örgütlere mezhep dayanışması ile yardım ettiğini, tezkerenin Suriye ve Irak ile Kürtleri hedef aldığını açıkladılar.

* * *

İktidar sözcüsü medya, olayı tam anlamıyla çarpıtarak, bu tezkerenin Türkiye'nin Kürt sorununu çözmek için başlattığı "Barış sürecini" de güvenceye aldığını belirtti.

Bu iddianın nasıl boş ve temelsiz olduğunu, Kürtleri temsil eden HDP grubu adına Ertuğrul Kürkçü'nün, Meclis'te yaptığı konuşmadan anlayabilirsiniz:

"Restorasyonun siyasi tarihteki karşılığı bir devrimden önceki duruma iade olmaktır. Yani Osmanlı Devleti'nin eski hinterlandına Türkiye'yi iade etmek... buraya asker sokmak...

Bunu aslında dar, gerçekle ilgisi olmayan, toplumun milletin çıkarıyla ilgisi olmayan bir genişleme hedefiyle yapmak...

Türkiye böyle bir maceraya girmemelidir...

IŞİD sadece bunun vesilesidir. Kobane'ye destek bunun ufkunda bile yoktur, Kobane savunmasını düşman ilan ettikten, terörist ilan ettikten sonra."

* * *

Bu savaş Türkiye'nin savaşı değildir...

Üstelik tezkere, gerek yabancı askerler, gerekse sınır ötesi harekat konularında önemli belirsizlikler taşımakta, ülkeyi sonu görülemeyen tehlikeli maceralara atmaktadır!


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 17 Haziran 2024

Valid HTML 4.01 Transitional