Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

 

İSLAM VE DEMOKRASİ-1
 

Bir kaç yıl önce bu sütunda başlattığım İslam ve demokrasi tartışması, Başbakan Erdoğan'ın "Kızlı-erkekli evler" çıkışıyla bugünlerde yeniden alevlendi.

* * *

İslam ve demokrasi tartışması önce "Hangi İslam" sorusuna yanıt vererek işe başlamak zorundadır:

Çünkü siyasetini İslam dini üzerine kurmuş olan çeşitli devletlerin ve örgütlerin yaklaşım ve uygulamaları birbirinden son derece farklıdır.

Örneğin, en aşırı uçta, Siyasal, Radikal, Dogmatik İslamın, terörü de bir araç olarak kullanan temsilcisi El Kaide; bir evrensel model midir?

Örneğin Suudi Arabistan'daki, Kuveyt'teki, Siyasal İslam; bir ailenin, otoriterliği de aşan bu totaliter yönetim biçimi bir evrensel model midir?

Örneğin İran'daki Siyasal İslam; Şah'ın otoriter rejimine karşı demokratik bir başkaldırı olarak başlayıp, totaliter bir rejim olarak son bulan Humeyni rejimi, evrensel bir model olarak kabul edilebilir mi?

Örneğin Gazze; bir direniş hareketi olarak dikkati çeken ve halkın oylarını da alan, katı bir şeriatçı rejim uygulaması yapan HAMAS deneyimi, Siyasal İslam için evrensel bir örnek midir?

Örneğin Malezya; özerk bölgelerde seçim mekanizması ile iktidara gelen yönetimlerin uyguladıkları şeriat rejimleri, Siyasal İslam için bir evrensel model olabilir mi?

Ya Ortadoğudaki ve Kuzey Afrikadaki ayaklanmalar ve yeni oluşumlar; Mısır, Irak, Suriye, Libya, Tunus, Yemen?

Ve son olarak bütün İslam Alemi içinde tek ve biricik nitelikleriyle, anayasasına göre demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye:

Siyasal İslamın temsilcisi kabul edilen AKP iktidarı Türkiye'yi nereye götürmektedir?

Daha "İleri bir demokrasiye" mi...

Yoksa "İleri demokrasi" adı altında totaliter bir İslami rejime mi?

Her nereye doğru giderse gitsin, Türkiye, bugün ve yarın Siyasal İslam için evrensel bir model olabilir, oluşturabilir mi...

Hele hele ünlü "Ilımlı İslam" modeli bütün Ortadoğu'da çökmüşken?

Bu konuda sadece iktidardaki AKP değil, Milli Görüş çizgisindeki bütün partiler, bu arada Kürt kökenli partiler ve örgütlenmeler, tarikatlar, cemaatler (elbette özellilkle Gülen Cemaati), İslam adına yazanlar ne diyor?

Arkası yarın!


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional