Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

 

YİNE SAMİ SELÇUK VE İKİ ANMA TÖRENİ
 

Yargıtay eski Başkanı Prof. Sami Selçuk, 30 Ekim tarihinde Milliyet'te "Balyoz kararlarının 'suç yolu'ndaki yeri" başlıklı bir makale daha yazdı ve Yargıtay Başsavcısının Balyoz kararlarını Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na taşıması gerektiğini belirtti.

Bu makalenin son bölümü şöyle:

"Öyleyse Başsavcı'nın onanan Balyoz kararlarını Ceza Genel Kurulu'na taşıması "farz" olmuştur.

Çünkü savcılar, ille de birilerini cezalandırmakla değil, toplum ve devlet adına kamu yararı ile birey yararları arasındaki dengeyi koruyarak, insan haysiyetini ve insan haklarını gözeterek, olanakların denkliği (silahların eşitliği), suçsuzluk karinesi, adil yargılanma ilkeleri doğrultusunda korkusuz, yansız, önyargısız, çabuk davranarak hukuk dogmatiğinin değil, yürürlükteki dogmatik/yazılı hukukun öngördüğü adaleti kotarmakla yükümlüdürler.

Bu nedenlerle savcılar, yalnızca sanığa karşı olan noktaları ve kanıtları değil, sanık yararına olanları da araştırmakla yükümlüdürler; sanık yararına başvurdukları yasa yolundan bile sanığın rızası olmadıkça vazgeçemezler (CYY, m. 160/2, 266).

Çağcıl yargılama hukukunun bu ruhunu iyi kavrayan bir başsavcı, hiçbir etki altında kalmadan, hukuk uğruna çalışır ve Balyoz kararlarını Ceza Genel Kuruluna taşır; kollarını bağlayıp duramaz; en azından sorumluluk duygusuyla daha çok sayıda yargıçlarca tartışılmasını sağlar.

Yargıtay'ca (YCGK, 20.11.2007,83/244) ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (10.10.2006) da benimsenen Budapeşte Avrupa Savcıları Konferansının (29-30.5.2005) ilke boyutundaki buyrukları da bu yöndedir."

Bu bilgece satırlara eklenecek tek şey, Selçuk'un Başsavcı'ya önerdiği yolun, kamuoyunun beklentilerine ve Yargıtay'ın mukaddes görevlerine de uygun bir davranış olduğudur.

* * *

Bugün iki önemli toplantı var:

Biri "Fişek Enstitüsü, Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı" tarafından düzenlenen, eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı ve Hacettepe Üniversitesi kurucularından, "Tıbbın Sosyalizasyonu" dahil pek çok yeniliğe imza atmış olan, büyük insan Prof. Dr. Nusret Fişek'i anma toplantısı.

Ankara'da Kavaklıdere'de, Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde saat 15'te yapılacak bu toplantı için bilgi alınabilecek adres: [email protected]

İkincisi Ödemiş'te Belediye tarafından düzenlenen ve çok önemli bilim insanlarının katılacağı, iki gün sürecek olan uluslararası Muzaffer Şerif Sempozyumu.

Türkiye'n yetiştirdiği ve küstürdüğü dünya çapındaki Sosyal Psikoloji Profesörü Muzaffer Şerif'i anma ve anlama toplantısı.

Bu karanlık günlerde anılması gereken iki insan ve katılınması gereken iki toplantı.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 8 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional