Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

 

"YETMEZ AMA, EVET" BAĞLAMINDA GEZİ PARKI VE ODTÜ ORMANI
 

Olaylar herkesin gözü önünde cereyan ediyor:

Kamu görevlileri, yani halka hizmet etmekle yükümlü olanlar, güya halk için, doğayı tahrip eden, buram buram rant kokan, tartışmalı projeler yapıyor...

Halkın doğa bilincine sahip olan kesimleri, kadınlar, gençler, öğrenciler, çevreciler, mimarlar, mühendisler, avukatlar, doktorlar, uzmanlar, akademisyenler, bu projelere karşı çıkınca da derhal kaba kuvvet devreye giriyor.

* * *

Gezi Parkı'nda, ağaçları korumak için kamp kuranlara, sabaha karşı yapılan baskın, çadırların yakılması, kimyasal gaz ve kimyasal ilaçlı tazyikli su kullanılması...

ODTÜ ormanına gece yarısı yapılan baskınla polis eşliğinde ağaçların kesilmesi, ve çok daha vahim bir durum olarak, bu eyleme karşı üniversitenin yaptığı başvuruları yönetim ya da yargı makamlarının kabul etmeyişi:

Her ikisi de, belediyelerden kaynaklanan projelerin hükümet tarafından da kaba kuvvetle desteklenerek zorla kabul ettirilmesine ilişkin eylemler.

Üstelik ODTÜ olayında, muhatap olan bir de değerli bir üniversite ve onun soğukkanlılığı, bilimsel kimliği herkesçe bilinen, uluslararası saygınlığı olan bir rektörü var!

* * *

Doğrudan kent halkının beklentilerine yanıt vermeleri gereken belediyelerin de...

Vatandaşların demokratik isteklerine göre davranması gereken hükümetin de...

Sivil Toplum Kuruluşları ya da üniversitelerle (bunlar konunun doğrudan muhatabı olsalar bile) danışma ve müzakere yerine, baskı ve kaba kuvveti tercih ettiği görülüyor.

* * *

"Yetmez ama evet"çi liberallerimiz memnundur herhalde...

Şimdi hep birliktke bağıralım:

"Sadece Gezi Parkı ve ODTÜ ormanı yetmez; ama evet...

Yaşamın her alanında, yurdun ve hatta sanal-dijital alemin her köşesinde, kaba kuvvet ve orantısız şiddetle desteklenen 'İleri demokrasiyi' yaşamak istiyoruz...

Yerel ve genel seçimlerde oylarımız AKP'ye!"


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional