Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

 

HUNTİNGTON, SİLİVRİ VE GÜLEN
 

Huntington fetvayı daha 1996'da vermişti:

"Türkiye, Rusya'nın Lenin'i reddettiğinden daha kapsamlı olarak Atatürk'ü reddetmelidir!"

* * *

Türkiye'de neler oluyor?

Silivri'deki davalarda, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Eğitim Vakfı gibi, olanaksızlara, kızlara yönelik eğitim vermeyi hedefleyen gönüllü kuruluşların ve onların Prof. Türkan Saylan gibi, Gülseven Yaşer gibi yöneticilerinin ne işi var?

Atatürkçü oldukları bilinen, çok başarılı biliminsanı rektörler, Mehmet Haberal, Mustafa Yurtkuran, Fatih Hilmioğlu, Ferit Bernay niçin Silivri'de sanık; niçin ünlü cerrah Mehmet Haberal hastaneden hücreye sevkedildi?

Gazeteciler, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Nedim Şener, Ahmet Şık ne arıyor Silivri'deki hücrelerde?

Ünlü istihbaratçı, Emniyet Müdürü Hanefi Avcı niçin hapiste?

Niçin İlahiyat Profesörleri Zekeriya Beyaz'ın, Şahin Filiz'in evleri basılıyor?

Niçin Gülen Cemaati'nin örgütlenmesi hakkında yazılan kitapların müsveddelerine el konuyor, bilgisayarlarda kopyalarını bile bulundurmak terör suçu sayılıyor?

"Darbecilerin yargılanması" adına!

* * *

Zaman zaman AKP-Gülen-ABD üçlü ittifakı, Silivri'nin sorumluluğunu birbirlerinin üzerine atıyor:

Bir Pazartesi sabahı kalkıyorsunuz ki, Gülen Cemaati'ne bağlı bütün yazarlar Silivri olayının arkasında ABD'nin olduğunu iddia ediyorlar bütün televizyonlarda.

Kamuoyu vicdanını rencide eden her tutuklama dalgasından sonra, AKP yandaşlarının "Gülen Cemaati'ne bağlı görevlilerin yaptıklarından iktidar da rahatsız" yorumlarını okuyor ve dinliyorsunuz!

ABD'li görevliler ise, hem Türkiye'nin iç işlerine karışmadıklarını vurguluyor, hem de medya üzerindeki baskılardan dolayı AKP iktidarını eleştiriyorlar.

* * *

Peki esas olarak Türkiye nereye gidiyor?

Evleri, ofisleri basılanlara bakın anlarsınız:

Eğitim kurumları, eğitimciler, üniversiteler, rektörler, öğretim üyeleri, medya, yazarlar, gazeteciler ve din bilginleri.

Eğitim ve ideoloji üzerinden götürülen bir operasyon!

AKP'nin verdiği siyasal destekle, Gülen Cemaati mensuplarının, artık kitaplarda açıkça anlatılan örgütlenmeleriyle, ABD'nin uluslararası sempatisiyle yürütülen "Türkiye'yi yeniden üretme!" operasyonudur bu!

Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan, Atatürk Türkiyesi'nden "Ilımlı İslam Cumhuriyeti" olan bir başka Türkiye'yi üretme operasyonu...

Bakın daha 1996'da Huntington ne demiş:

"Türkiye kendini laik bir devlet olarak tanımlamayı sürdürdükçe, İslam liderliği onu reddedecektir.

Ama Türkiye kendini yeniden tanımlarsa ne olur?..

"...Türkiye, Balkanlardaki, Orta Doğu'daki Kuzey Afrika'daki ve Orta Asya'daki müslümanlarla sahip olduğu geniş tarihsel bağlar açısından bütün Müslüman ülkeler arasında tek ve biriciktir...

"...Nasıl Güney Afrika, ırk ayrımcılığını terk ederek kendi uygarlığındaki bir parya devlet konumundan, o uygarlığın lider ülkeliğine yükselmişse, Türkiye de kendisine aynı derecede yabancı olan laikliği reddederek bunu gerçekleştirebilir...

"...Laiklik ve demokrasi olarak, Batı'nın kötü ve iyi yanlarını yaşayan Türkiye de aynı biçimde İslam'ın liderliğine hazırdır. Fakat bu liderliği yüklenebilmek için, Atatürk'ün mirasını, Rusya'nın Lenin'in mirasını reddettiğinden daha kapsamlı olarak reddetmelidir. Türkiye'yi bölünmüş bir ülke olmaktan çıkarıp bir çekirdek ülkeye dönüştürmek, aynı zamanda Atatürk'ün kalibresinde, dinsel meşruiyet ile siyasal meşruiyeti birleştirebilecek bir lideri gerektirir."

Evet, kitabının 178 ve 179'uncu sayfalarında Huntington aynen böyle diyor. (Simon and Schuster, New York, 1996)

"Dinsel meşruiyet ile siyasal meşruiyeti birleştirecek Atatürk kalibresindeki bir lider" kimdir acaba?


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional