Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar

Kitap Söyleşileri

Yazılar

Emre Kongar Özgeçmiş Kısa Özgeçmiş

Emre Kongar CV Curriculum Vitae (in English)

Güncel Güncel Arşivi

www.kongar.org Ana Sayfaya Geri Dönüş


 

Mina Urgan ve Eczacıbaşı

Emre Kongar

Bilmiyorum okurlarım arasında ünlü İngiliz Edebiyatı Profesörü Prof. Dr. Mina Urgan'ın "Bir Dinozor'un Anıları" adlı kitabını anımsayan var mı?

Kendisinin hiç beklemediği bir biçimde, 74 baskısı yapılmıştı bu kitabın.

Arkasından "Bir Dinozor'un Gezileri"ni yayımladı; o da 72 baskı yaptı.

Bu baskı sayıları herkesle birlikte onu da şaşırtmıştı.

* * *

Aslında Mina Urgan yeni ve çaylak bir yazar değildi...

Tam tersine yetkinliğini kanıtlamış, bir çok kitaba yazar ve çevirmen olarak imzasını atmış, kendi alanında ünlü ve saygın bir akademisyendi.

Benim Türk kültürünün iki çağdaş ve birbirine rakip tarikatı olarak nitelediğim, "Eyyubiler" ve "Tahiriler" bakımından, "Eyyubiler" grubunun içindeydi.

Bu sınıflamayı yaparken, Eyyubiler'e, Sabahattin Eyüboğlu'ndan ilham alarak ad vermiştim.

Tahiriler'i de Kemal Tahir'in adıyla belirtmiştim.

Eyyubiler, Türk kültürünün temellerini eski Yunan ve Latin'de arayarak, bunların da kökeninde Anadolu'nun yattığını öne süren Hümanist bir gruptu.

Tahiriler ise, Türk kültürünün temellerini İslam'da ve Osmanlı'da arayanların grubuydu.

* * *

Kültürümüzün büyük uzmanlarından ve koruyucularından sevgili Şakir Eczacıbaşı, Sabahattin Eyüboğlu'nun çok yakın bir arkadaşı ve Tahirilerden çok Eyyubilere yakın bir isimdi.

* * *

Şakir Eczacıbaşı, muntazam ve sürekli yaptığımız "Kültür Gişimi" toplantılarından birinde, "Bir dinozorun Anıları" çok satan kitaplar arasına girince, dostu Mina Urgan'ın arayıp, "Şakir şimdi ben de bayağı mı yazmaya başladım" dediğini anlatmıştı.

Ölümünden önce bitirdiği ve bana bir çok bölümünü okutup önerilerimi dikkate aldığı, ama ancak aramızdan ayrıldıktan sonra yayınlanabilen anılarında bakın bu olayı nasıl aktarıyor:

"Bir Dinozorun Anıları satışının yüz bine vardığını görünce beni aramış, 'Çok mu bayağı yazıyorum ki bu kadar insan anılarımı okuyor?' diye sormuştu. 'Hiç değil,' demiştim, 'yaşamını ilginç, iyi bir dille anlatmışsın, bu nedenle çok satıyor olmalı'.

Bu kez de, 'Tepki duyulacak ne varsa yazıyorum. 'Tanrısızım, komünistim, solcu dostlarımla içeri atılmak çok isterdim, ruhun ölmezliğine, öteki dünyaya filan hiç inanmıyorum' diyorum, yine de kitabı bunca insan alıyor!' Ben de 'Acayip bir kadınsın, sıra dışı bir yaşamın olmuş, bu nedenle anlattıklarını merak ediyorlardır,' demiştim, 'kızın Zeynep bile, 'Ben herkesin annesi gibi bir ev hanımı olması isterdim,' demez miydi sana?"

(Şakir Eczacıbaşı, Çağrışımlar, Tanıklıklar, Dostluklar, İstanbul Remzi Kitabevi, 2. Basım, 2010, s.597)

* * *

Çok satan (aslında "çok satılan" demek gerekli ama bu yanlış söylem artık dilimize iyice girdi) kitaplar yazması bir yazarın ne kötü bir yazar, ne de kötü bir edebiyatçı olduğunu gösterir...

Ama onun iyi bir yazar ya da iyi bir edebiyatçı olduğunu da göstermez...

Sadece yazdığı kitabın çok sattığını gösterir o kadar!


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 12 Nisan 2021

Valid HTML 4.01 Transitional