Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar

Kitap Söyleşileri

Yazılar

Emre Kongar Özgeçmiş Kısa Özgeçmiş

Emre Kongar CV Curriculum Vitae (in English)

Güncel Güncel Arşivi

www.kongar.org Ana Sayfaya Geri Dönüş


 

BAVUL DERGİ, HAZİRAN 2017

 

EMRE KONGAR

 

"VATMANLA KONUŞMAK TEHLİKELİ VE YASAKTIR"
 

İstanbul'daki çift vagonlu tramvayların ilk vagonu kırmızı renkli birinci mevki, ikinci vagonu yeşil renkli ikinci mevki olurdu.

Tek vagonlular ise sadece kırmızı renkli birinci mevki tramvaylardı.

Tramvayı kullanan vatman, önündeki silindirik çıkıntının üzerindeki reostanın kolunu dairesel şekilde sağa sola hareket ettirerek motora tepedeki elektrik telinden gelen cereyanı kontrol eder, tramvayın hızını ayarlardı.

Vatmanın ayakta durarak tramvayı yönettiği sahanlık, içerdeki maroken deri kaplı koltukların bulunduğu yolcu kısmından yana doğru kayarak açılan bir kapıyla ayrılırdı.

Kapının ortadaki cam bölümü mor renkliydi ve üzerinde " Kapıyı kapayınız" yazardı.

Bu kapıyı yana çekip kaydırarak dışarı sahanlığa çıktığınızda, vatmanın ayakta durduğu yerin üzerinde " Vatmanla konuşmak tehlikeli ve yasaktır" yazan plakayı görürdünüz.

* * *

Türkiye'nin "Demokrasi Tramvayı" 21 Mayıs Pazar gününden itibaren "Partili Vatmana" emanet:

Hani şu Başbakanken, görevinden istifa etmeden Cumhurbaşkanlığı seçimine giren ve herkesin koşarak yarıştığı pistte, çok adil bir biçimde, motosiklet kullanıp, yarışı kazanan lidere...

Anımsayamadıysanız, hani şu Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandıktan sonra partisi ile ilgisinin kesilmesi gerekirken, henüz mazbatasını almadığı gerekçesinin arkasına sığınarak parti genel kurulu yapan ve yerine geçecek genel başkanı belirleyen AKP Genel Başkanı'ndan söz ediyorum.

Yine anımsayamadıysanız, tarafsızlık yemini etmiş olmasına karşın 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde açıkça AKP'den yana propaganda yapan Cumhurbaşkanından bahsettiğimi belirtmeliyim.

Hâlâ mı anımsayamadınız?

Canım şu Demokratik Parlamenter Rejimi rafa kaldıran gayri meşru Halkoylamasını OHAL'in baskı koşullarında, "Evet" lehine propaganda yapılmasını olanaklı kılan KHK'lar ve YSK kararları çıkartarak yaptıran...

En sonunda da yasaya açıkça aykırı olan "mühürsüz" oy pusulalarını geçerli saydırarak kazanan liderden söz ediyorum.

İşte Türkiye'nin artık tümüyle sözde kalmış "Demokrasi Tramvayı" artık partili de olan bu lidere, yani bu "Partili Vatmana" emanet!

* * *

Peki diyeceksiniz ki, "Vatmanla konuşmak tehlikeli ve yasaktır" lafı nereden çıktı?

Çok basit, bugüne kadar sahanlığa çıkıp Tramvayı Vatmanla birlikte yönetmeye kalkan veya onunla samimi bir sohbete girişenler nerede bir bakın:

Hepsi hapiste!

Örneğin, bazı kişi ve örgütlerin Demokrasi Tramvayı'nın yoluna engel koydukları iddia edilerek toplumsal ve siyasal temizlik yapılırken...

Türk Silahlı Kuvvetleri komutanları ve mensupları, Üniversite yöneticileri ve öğretim üyeleri, medya mensupları, Birinci Silivri Trajedisi ile açık bir biçimde haksızlık ve hukuksuzluklara kurban edilerek hapse atılırken...

Vatmanın yanında Tramvayı onunla birlikte yöneten Gülen Cemaati mensupları, artık Fethullah Gülen Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması, FETÖ/PDY üyesi olarak hapiste.

Örneğin babaları Demokrasi Tramvayı Vatmanının elinden ödül alırken ona methiyeler düzen, çıkardıkları gazetede ve başka yayın organlarında Tramvayın ne kadar güzel kullanıldığı konusundaki övgüleri ayyuka çıkan gazeteci-yazarlar hapiste!

Peki, Vatmanla diyalog halinde, bugünkü "Demokrasi Durağı"nı ıskalayan gidişin ilk işareti olan 12 Eylül 2010 Halkoylamasında yargı erki AKP'nin emrine verilirken "Yetmez ama 'Evet'" diyenler nerede?

Onların da çoğunluğu hapiste!

Bir yandan kendilerine "Biz kullanışlı aptallardık" diyorlar...

Öte yandan hâlâ Vatmanla sohbete devam edebilmek için bir işaret bekliyorlar!

* * *

Bugüne kadar yaşanan deneyimlerden ders almamış olanları düşünerek "Demokrasi Durağını Iskalamış Olan Tramvayın Vatmanı" hakkındaki bazı gerçekleri bir kez daha anımsatmak isterim:

1) Vatman Tramvayı tek başına yönetir.

2) Vatman Tramvayı yönetmek için gereken bütün bilgilere sahiptir.

3) Tramvayın hangi hızda gideceğine, hangi durakta duracağına, hangi durakta durmayacağına Vatman karar verir; her istediği zaman hızı arttırabilir veya azaltabilir; gerekirse son dakikada kararını değiştirip, durmayacağı durakta durur, duracağı durakta durmaz.

4) Vatman Tramvayı yönetirken kimseden yardım almaz.

5) Tramvay yönetiminde kendisine yardım önerilmesini, bilgisine ve yeteneklerine güvensizlik sayar.

6) Tramvay yönetimine karışmak isteyenlere, yönetimini eleştirenlere çok kızar; gerekirse onları Tramvaydan atar, hatta bazı hallerde bununla da yetinmez, eleştirileri hakaret olarak niteler ve yapanları hapse tıkar.

7) Bundan sonra sadece kendi partisine mensup olanların yönettiği Tramvayda rahatça seyahat edebilecekleri anlaşılmaktadır; bu nedenle o partiye mensup olmayanların şimdiden yürümeye veya başka araç aramaya başlamaları önerilir.

* * *

Benden uyarması...

Bir kez daha, özellikle medyada "Yalaka" adıyla anılan benim "Dalkavuk" demeyi yeğlediğim "Tetikçiler" için yineleyelim:

"Vatmanla Konuşmak Tehlikeli ve Yasaktır!"


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2019

Valid HTML 4.01 Transitional