Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar

Kitap Söyleşileri

Yazılar

Emre Kongar Özgeçmiş Kısa Özgeçmiş

Emre Kongar CV Curriculum Vitae (in English)

Güncel Güncel Arşivi

www.kongar.org Ana Sayfaya Geri Dönüş


 

BAVUL DERGİ, MAYIS 2017

 

EMRE KONGAR

 

"DEMOKRASİ TRAMVAYI"NDAN TERS ATLAMAK!
 

görmüştüm:

Sonradan öğrendiğime göre, bir kız meselesinden dolayı, bazı gençler çok kalabalık bir grup halinde, ağabeyim ve yanındaki bir ya da iki arkadaşını dövmeye gelmişlerdi.

İki grup arasındaki ağız dalaşı tam yumruklaşmaya dönüşüyordu ki, Lise kısmının sertliğiyle ünlü Müdür Muavini Muhtar Emre kapının önünde belirmiş, her iki grubu da azarlayarak kapının önünden ters yönlere kovalamış ve ağabeyimleri yiyecekleri mutlak ve feci bir dayaktan kurtarmıştı.

Tramvaya doğru yürürken ağabeyimin, kendilerine saldırmak için gelen gruba değil, kavgayı, dolayısıyla da dayak yemelerini önleyen Muhtar Bey'e, olaya müdahale ettiği için kızdığını, söylendiğini gözlemlemiş ve çok şaşırmıştım.

* * *

Evin önünde durak olmadığı için gerek tramvaya binerken gerekse tramvaydan inerken normal durakları kullanmaz, sürekli olarak atlardık:

Okula giderken, tramvaya...

Okuldan dönerken tramvaydan!

Erdoğan'ın "Demokrasi bir tramvaydır, gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz" sözünü ilk duyduğumda, derhal "İnşallah tramvaydan atlamasını biliyordur" diye düşündüğümü anımsıyorum.

* * *

Tramvaya atlamanın ve tramvaydan atlamamın basit bazı yöntemleri vardır...

Bunları birileri size anlatmasa da, zorunlu olarak atlarken öğrenirdiniz.

Tramvaya atlamak için, önce onun gidiş hızıyla koşmaya başlar, sonra sol elinizle kapının kenarındaki demirlerden birine tutunur ve kendinizi önce sabit basamağa sonra da sahanlığa yukarı çekerdiniz.

Bunu öğrenmek kolaydı, çünkü başka türlü içeri atlamanız olanaklı değildi.

Asıl zor ve tehlikeli olan tramvaydan atlamaktı.

Ağabeyim uyarmayı ihmal ettiği ve bizzat yaşadığım için hiç unutmuyorum:

Tramvaydan atlarken, yüzünüz tramvayın gidiş yönüne dönük olarak sağ ayağınızla atlamanız ve ayağınız yere değer değmez, vücudunuzu arkaya doğru vererek bir süre koşarak yavaşlamanız gerekirdi.

Ağabeyim evin önünde atlayıp ben de ilk kez arkasından kendimi sokağa bıraktığımda, gidiş yönüne sırtım dönük olduğu için kendimi yerde bulmuş ve kafamı taşa çarpmadığım için de çok şanslı olduğuma sevinmiştim.

* * *

Erdoğan'ın Tramvaya benzettiği Demokrasi, acaba Türkiye'de yürümeye devam ediyor mu?

Aynen bizim Maçka-Beyazıt tramvayı gibi, içine girmesi nisbeten kolay, ama içinden sokağa atlaması zor bir tramvaydır bu Demokrasi Tramvayı!

16 Nisan Halkoylaması Erdoğan'ın bu tramvaydan indiği durak olarak görünüyor.

Şimdi soru ya da sorun şu:

Erdoğan 16 Nisan'da, Demokrasi tramvayından, kuralına uygun olarak belirlenmiş bir durakta, düzgün bir biçimde mi indi...

Yoksa benim gibi, "Beştepe Kaçak Saray'daki kendi evine" en uygun olan bir yerde tramvaydan ters atladı da sırt üstü yere mi yuvarlandı?

* * *

Halkoylaması sonucunu, "Atı Alan Üsküdar'ı Geçti" diye yorumlayan Erdoğan'ın bu sözü ile birlikte, hem Üsküdar'da "Hayır"ların kazandığı anımsatılıyor hem de attan düştüğü sırada çekilmiş olan videosu internette dolaştırılıyor.

Bu videoyu ve yorumları gördüğümde ben de, "Acaba Demokrasi Tramvayından indiğini sandığı Halkoylaması Durağı, aslında kuralına uygun tesis edilmiş bir durak değildi ve o da bu nedenle o durakta düzgün bir biçimde inemedi de ters mi atladı" diye sormaktan kendimi alamıyorum.

* * *

"Demokrasi Tramvayı"nın Halkoylaması Durağı var mıdır, yok mudur" tartışmasında, ben, böyle bir durağın olmadığın düşünüyorum...

Ve "Demokrasi Tramvayı"ndan ters atlayarak inmeye çalışanları uyaranlara karşı çıkanları, ağabeyimin, kendilerini dayak yemekten kurtaran Muhtar Bey'e kızmasına duyduğum şaşkınlıkla izliyorum!


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2019

Valid HTML 4.01 Transitional